Deneyimli uygulamacılar bile bazen mükemmel zemin kaplama işini elde etmenin ilk ve en önemli adımı olan astar katınının uygulanmasını ihmal edebiliyor veya yeterli özeni göstermeyebiliyorlar.

Profesyoneller iyi bir zemin kaplama işinin anahtarının piyasadaki en pahalı boyayı satın almak olmadığının farkındadırlar. Bir kat astar ve iki kat boyanın yerine yalnızca  iki kat boya uygulamasından daha iyi ve daha uzun ömürlü bir zemin kaplaması olacağını bilirler. Bu yüzden de astar ve iki kat boya uygulaması tercih edilen boyama/kaplama sistemi olmaktadır.

Bunun sebebi çok basittir. Astar ve boya birbirine yakın özellikte reçinelerden imal edilir. Boya renklendirici olarak kullanılan pigmentler ile formüle edilerek zengin ve güzel bir renk elde edilir. Beton gözenekli ve emici bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile üzerine sürülen boyanın reçinesinin içine çeker. Bir filtre gibi sıvıyı geçiren ama pigmentin yüzeyde bırakan beton zeminde oluşan film düşük reçine/yüksek pigment’ten oluşur. Bu film de zayıf ve güçsüzdür. Dolayısı ile, boyanın sahip olduğu reçinenin beton tarafından emilimini ortadan kaldırmak için, beton yüzeyin gözeneklerini dolduran astarın uygulanması, kür olduktan sonra da boya katmanının uygulanması en başarılı sonucu vermektedir.

Boyamadan önce astarlamanın diğer faydaları:

İyi bir yüzey hazırlığı ve astar uygulaması size zaman ve para tasarrufu sağlar.

Astarlar, yüzeyde bulunan gözenekleri kapatmak için formüle edilmiştir ve yüzey kapatıldığında, emicilik azalacağından, daha az boya kullanırsınız. Eşit film kalınlığı ve de homojen görünümlü bir yüzey elde etmek için astarlanmış bir yüzey her zaman başarılı sonuç verecektir.

Astarlama, boya renklerini zenginleştirir.

Astar uygulaması ile boya renkleri daha canlı ve güzel olacaktır. Aynı zamanda boya örtücülüğü de artmış olacaktır.

Önce astarlarsan her şeyi boyayabilirsin.

Astarlar boya işinizin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Zemin ve boya iki farklı malzemedir. Bu iki ürünün uyumunu sağlamak uygun bir astar seçimi ile gerçekleşebilmektedir.

Astarlar doğru bir yüzey hazırlığı gerçekleştirdikleri için boyanın yüzeye tutunmasını artırırlar. Çatlama, soyulma ve kabarma gibi yaygın boya sorunlarını önler ve boyanız orijinal rengini daha uzun süre korur, böylece daha az sıklıkta boyama işlemi yapmanız gerekir.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.