Zemin kaplama seçerken kararı etkileyen faktörler; hijyen, tozumama, estetik, bakım, dayanıklılık ve uygulama olarak sıralayabiliriz. 

Bu faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda epoksi esaslı sistemlerin bir dizi benzersiz özelliği sunabilecek özelliklere sahip olduğunu görüyoruz.

Estetik anlamda epoksi zemin kaplama, çeşitli parlaklık ( üzerine PU esaslı şeffaf son kat uygulandığında) seviyelerine ek olarak  200’e yakın renk seçeneği ve özel tasarım gerçekleştirebilme esnekliğine sahip olması nedeni ile birçok tasarımcı, proje hazırlayıcı ve de mimar tarafından beğeni ile kullanılmaktadır. Epoksinin diğer dekoratif anlamda sunduğu görsel seçenekler arasında renkli flek uygulaması ve de metalik görünümlü kaplamalar da mevcuttur.

Bakım konusunda ise epoksi, eksiz bir malzeme olduğundan, yüzeyi kirden, sıvılardan ve diğer kirleticilerden korur. Eksiz olması temizlemeyi kolaylaştırır, sadece genel amaçlı bir temizleyici ve de standart temizleme metodları ile başarılı bir temizlik sağlanabilir. PVC sistemlerdeki gibi ayrıca cilalamaya gerek yoktur. Epoksi zeminler, standart temizlik dışında çok fazla bakım gerektirmezler, bu da uzun vadede katma değerli bir ürün oldukları anlamına gelir. Kullanım ömrü uzun olan epoksi zeminler, düşük bakım maliyeti sayesinde bir çok alanda tercih edilen kaplamalar olmaktadırlar.

Dayanıklılık kriterini değerlendirirken epoksi zeminlerinin kaldırabileceği iş yükleri, yaya trafiğinden kamyon ve forklift trafiğine kadar değişebilmektedir. Çeşitli ekipman ve üretim süreçlerinden kaynaklanan günlük kullanımları düşündüğümüzde, endüstriyel zemin kaplama sistemleri birçok diğer zemin kaplama seçenekleri arasında dayanıklılık nedeni ile öne çıkmaktadır. Aşınmaya ve kimyasallara da  dayanıklı olan epoksi zemin kaplamaları, çoğu endüstriyel üreticinin fiziksel ve kimyasal dayanıklılık ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Doğru şekilde silimi gerçekleştirilmiş bir zemine uygulanan epoksi boya veya kaplama yüzeye çok iyi tutunur, üreticinin belirlediği uygulama metodu ile zemine uygulanan bir epoksi zemin kaplama, yıllarca hizmet verebilecek kalitede işlev  görecektir. Ürün kalitesi kadar, uygulamanın da başarılı olması gerekmektedir. Bu iki unsur doğru olduğunda ancak uzun ömürlü hizmet verebilen bir epoksi boya veya kaplamaya ulaşılmış olur.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.