Geçen sene Amerika’daki SunTrust Bankası’nın  yaptığı bir ankete göre, ev sahiplerinin % 30’undan fazlası evlerinde en sevmedikleri şey olarak döşemeyi göstermiş ve ev sahiplerinin % 73’ü bir tür iyileştirme projesi planladığını belirtmiş.  Bu anketten yola çıkarak en fazla tadilatı veya yenilemesi yapılan dekorasyon araçlarından birini zemin kaplamaları olarak düşünebiliriz.

Ev veya işyerinin tasarımı, gayrimenkulun değerini arttırıcı bir öneme sahip olduğu için katma değer yaratan bir yatırım kalemidir.

Zemin kaplama malzemesini seçerken görünümün yanında malzemenin işlevselliği, kullanım özellikleri ve güvenli olması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. 

Günümüzde bir çok farklı zemin malzemesi seçeneği varken en iyisinin hangisi olduğunu genelde trendler belirliyor. Örneğin eskiden ahşap zemin çok popular iken bugün ahşap görünümlü seramik veya porselen karolar ilgi görmeye başladı. Bir dönemde de tüylü halılar, karolar ve balık sırtı parkeler trend olmuştu.

Peki yeni dönemin trendi ne olacak?

Tasarımcı Sarah Barnard, “Eski olan yeni ve tekrar yeni,” diyor.

2021’de tekrar trend olacak malzemelerden biri de uzun yıllar birçok mekanda başarılı şekilde hizmet veren ‘’terrazzo’’ sistemler olacak gibi duruyor. Çimento, kum ve suyu bir araya getirip, karıştırarak elde edilen karışımın içine eklenen renkli agreganın zemine dökülmesi ve de kür olduktan sonra mozaik slime makinesi ile silinmesi sonucu ortaya çıkan hem görseli etkisi yüksek, hem de sağlamlığı mükemmel olan bu klasik terrazzo sistemler zaman için de ince katman Epoksi terrazzo sistemlere evrildiler. Tabi ki klasik sitem terrazzo yani dökme mozaik uygulamaları günümüzde de devam ediyor ancak Epoksi terrazzoların öenmli bir özelliği var; Epoksi mineral esaslı ürünlere çok iyi tutunabiliyor, ince katman olarak dökülen  Epoksi terrazzoların içine grece daha pahalı olan agrega tipleri karıştırılp, çok estetik görseller elde edilebiliyor. Epoksi terrazzolara ayna, düz cam, renkli cam kırıkları, midye kabuğu kırığı gibi birçok ürün kullanılabiliyor. Epoksi terrazzolar da klasik tipler gibi mekanik olarak yüzey siliminden geçtiği için, elde edilen görsel efekt kalisk tiplerden çok daha başarılı olabilir. Öte yandan Epoksi reçinenin çimento/kum/su karışımında daha sağlam olması neticesinde 30 yıla yakın hizmet verebilecek bir Zemin kaplama elde edilebiliyor.

Epoksi esaslı terrazzoların eskimeyen görüntüsü ve de uzun süreli hizmet verebilmesi neticesinde Zemin kaplama yenilemesi periyodu çok uzun olan Epoksi terrazzo sistemleri bu nedenle de çevreci bir ürün olarak görülmektedir. Her ne kadar ilk yatırım maliyeti yüksek gibi gözükse de uzun yıllar sorunsuz şekilde hizmet vermesi nedeni ile bir çok uzun vadeli düşünen yatırımcı ve iş insanı tarafından tercih edilmektedir.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.